Næste år nøjes du bare lige med at spille på én hest, ik’ Mikkel?
by stilhedfoerstorm
Okay, hurtigt spørgsmål:
Er der seriøst ikke grænser for meget én person kan reklamere for? Altså jeg er jo ikke ekspert eller noget, men som forbruger, vil jeg lige smide et heads up til dem der er: Man bliver jo skide forvirret, når man løber ind i Mikkel Hansen på det hardcore eksponeringstrip han er på.
Er nede med at han spiller håndbold. På vej til skole står han på et busskur og fortæller mig, at jeg skal købe mit tøj i intersport. Tænder man fjernsynet slikker han sig om tænderne og peger på mig med et roterende tandbørstebørstehoved (creepy!) og kort efter fimser han rundt i en sportshal og siger noget med et forsikringsselskab. Er der ikke også en reklame, hvor han står med hat på, på en rulletrappe?
Så hvad vil du have mig til Mikkel H? Altså udover også lige at læse din biografi om dit knaldspændende 12 årige liv. ‘Amen, kan vi ikke godt lige blive enige om, at man skal være over 50 for at udgive en biografi?
Nå. Jeg skal op til Linen og skrive speciale. Later guys.
Ja! Han er over det hele.. Har selv tænkt det samme.
Kæft, han må ha’ tjent mange penge…. Tænker egentlig, jeg selv ville have gjort det (altså jeg bliver aldrig berømt!), for det er jo nok de nemmeste penge, man nogensinde kan hive hjem 😉
At man så sælger sin sjæl i sammen ombæring, er måske knap så vigtigt – noterede mig på vej til uni, at han på et andet busstoppested reklamerer for skælshampoo. Miiiikkel. Come on. Come bare lidt on.
Så først nu at du også have bidt mærke i skelreklamen:-) Tror du han har det selv?
Den værste af dem alle, er dog den, hvor han reklamerer for Head&Shoulders. Den syge kombination af 90’er-flashback og Mikkel Min-stemme-er-stadig-i-overgang Hansen får mig til at gemme mig bag sofapuderne. Hver gang!
Oh jeg ved det Nanna! Det er så slemt med den skæl-på-hoved-skulder-knæogtåknæogtå-reklame han er med i dér. Shame on you Mikkel – s.h.a.m.e.o.n.y.o.u!
[…] Altså jeg er jo som sagt ikke reklamemand (jeg ser bare modvilligt en hel del). Alligevel må jeg bare – endnu engang – spørge ind til logikken i, at en reklame der involverer fødevarer også partout indeholder en form for eksplosion af fødevarer. Ja, hvis vi da ikke lige fruitninja’er det til atomer. […]